DOMY – INTROSPEKCJA

utworzone przez sty 25, 202081 Tajemnic, Adam Sornek, Maciej Bennewicz

1. Z otaczającą nas rzeczywistością wszystko jest w porządku. Wszystko jest, takie jakie jest, z jakiegoś powodu. Z naszego punktu widzenia to co jest zaburzeniem równowagi, w gruncie rzeczy może oznaczać równowagę.

2. Dysproporcje pomiędzy biednymi i bogatymi w gruncie rzeczy wymagają społecznej odpowiedzialności obu grup. Jedna potrzebuje znać poczucie własnej wartości, druga musi docenić tę pierwszą.

PRZECZYTAJ INTERPRETOWANY TEKST MACIEJA BENNEWICZA

3. Ilość bogactwa materialnego w zasadzie powinna być uznana za niezmienną. To co uzyskujemy (np. na skutek wydobycia, eksploatacji złóż) nie jest czymś nowym, bowiem każdy przychód pociąga za sobą ubytek w innym miejscu. 

4. Kosztem mebla są zabijane lasy, kosztem zarobku na mięsie ubój niewinnych zwierząt. Ilość „dóbr” się nie zmienia, następuje wyłącznie ich przesunięcie z jednego miejsca w inne, kosztem pierwszego. 

5. W świecie – na skutek ekspansji człowieka – niczego nie przybywa. Następuje nieustająca przemiana jednej energii w inną.

PRZECZYTAJ INTERPRETOWANY TEKST MACIEJA BENNEWICZA

6. Jeśli suma tego co nazywamy bogactwem materialnym też jest niezmienna, to zmiany mogą następować wyłącznie w ramach istniejących zasobów, ich przekształceń. 

7. W tzw. równości chodzi więc o społeczną odpowiedzialność biednych, którzy powinni się zrównoważenie bogacić, a także społeczną odpowiedzialność bogatych, którzy powinni nauczyć się dzielić tym, co przekracza ich potrzeby (wyzbyć się chciwości).

81. Jeśli świat się tej lekcji nie nauczy, zadania domowego nie odrobi, czeka nas wojna, epidemia, rewolucja albo kataklizm. Jeśli nie zmienimy myślenia i postępowania, natura rozwiąże za nas nasze problemy.

81 – introspekcje

Czym są introspekcje?

Introspekcje są niejako wstępem i konspektem do mojej własnej interpretacji koanu. To po prostu draft, szkic, mapa myśli, pierwsze skojarzenia, które dotyczą przeczytanego koanu.

Jest to przedsmak, wyłącznie zajawka 🙂 tekstu publikowanego w książce „81 Tajemnic” 

Podobnie powstawało „81 Tajemnic”. Analizowałem post Macieja na blogu bennewicz.pl, a następnie w punktach wypisywałem te spostrzeżenia na temat rzeczywistości, które w moim odczuciu koan poruszał, które chciałem opisać w interpretacji. Później te punkty rozwijałem i tak powstawały całe rozdziały złożonej interpretacji.

Dzięki temu zmieniało się wszystko – ja, moje otoczenie, postrzeganie rzeczywistości, a potem decyzje i całe życie… 

Introspekcje na 81tajemnic.pl mają odrobinę inny cel i charakter. Są one zaproszeniem do pracy własnej Czytelnika – Twojej własnej pracy 🙂 

 

Możesz przeczytać koan, później introspekcję i podjąć decyzję, czy chcesz dokonać samodzielnej interpretacji. 

Introspekcja to moja wstępna, szkicowa interpretacja, niejako zapowiedź i „kuchnia” tego, jak budowałem pełne interpretacje w „81 Tajemnic”. 

 

Oczywiście interpretacje w 81 Tajemnic są dużo obszerniejsze niż skrótowa introspekcja … 

 

Zobacz przykładowy rozdział – koan i interpretacja aby rozpocząć własną pracę z tekstem: 

Domy – koan

– Oglądałem w Internecie domy, mistrzu, domy celebrytów. Niektóre warte były nawet 300 milionów dolarów, inne dwa razy tyle. To niesprawiedliwe. Lubię niektóre filmy znanych aktorów, niektóre piosenki ale ich domy, ich zarobki, to przesada! – Stwierdził młody uczeń Yao li.

– Przesada, owszem – ­przytaknął mistrz Kan lu.

– Czy nie trzeba by z tym coś zrobić, mistrzu, jakoś działać na rzecz równości? – Zastanowił się uczeń. – Za wartość jednego z takich domów można by wybudować dziesięć klasztorów podobnych do naszego, można by wyedukować tysiące dzieci i następne tysiące nakarmić. A w takim domu mistrzu, wielkości hotelu, mieszkają czasem dwie trzy osoby a niekiedy nawet jedna!  

– W znanej historii ludzkości istnieją tylko cztery sytuacje, w których różnice majątkowe między ludźmi się zrównują –  odpowiedział mistrz. – Są to: wojna, epidemia, rewolucja i kataklizm. Nie chciałbyś doświadczyć żadnej z nich.  

_____________

inne koany 

„81 Tajemnic”

Książka o przebudzeniu

„Przebudzenie” człowieka – jakkolwiek je rozumieć – staje się tematem powszechnego zainteresowania ludzi odczuwających niedosyt, czy pustkę. Ma to silny związek z kryzysem religii jako takiej, która poza rytuałami, nie potrafi dać człowiekowi niczego, co doprowadziłoby jego egzystencję do pełni szczęścia, akceptacji, miłości, a w konsekwencji do lekkości i nieomal pełnej zgody na wszelakie okoliczności zewnętrzne.

Książka zaprasza Cię do podróży Adama wgłab siebie. Będziesz jej świadkiem i obserwatorem, dzięki czemu możesz stworzyć własne interpretacje opowieści metaforycznych i przebudzić się na swój indywidualny sposób.

Dzięki książce możesz w końcu zrozumieć, że wszystko jest z Tobą w porządku – potrzebujesz po prostu wszelkich pytań, odpowiedzi (i rozwikłania tajemnic) poszukać w sobie, nie zaś na zewnątrz siebie. Opowieści zawarte w książce każdy może zinterpretować inaczej – nie ma tu dobrych czy złych odpowiedzi.

Najważniejsze jest jednak odkrywanie siebie – największej tajemnicy.  .

O autorach

Maciej Bennewicz

Mówi o sobie: artysta; pisarz, poeta, mentor; superwizor; założyciel Instytut Kognitywistyki; autor ponad trzydziestu książek, w tym wielu podręczników
i poradników z dziedziny psychologii
i rozwoju osobistego uznawanych za kultowe; przyjaciel zwierząt i opiekun ludzi… a czasem odwrotnie.

Posiada 20 letnie doświadczenie w branży szkoleń skierowanych do biznesu oraz 30 letnie doświadczenie w pracy z ludźmi
w różnych nurtach terapii i rozwoju osobistego.

Adam Sornek

Z zawodu jest prawnikiem – adwokatem. Praca nad „81 Tajemnic” była jedną z przyczyn dla których postanowił zrezygnować z pracy zawodowej na sali rozpraw. Przestał być człowiekiem konfliktów.
Dziś pomaga ludziom – dba o swój rozwój i rozwój innych. W pierwszym najbardziej pomaga mu sztuka (pisarstwo, muzyka),
w drugim wiedza i doświadczenie zdobyte w Instytucie Kognitywistyki Macieja Bennewicza.
Czynnie pracuje jako coach i mentor.

Zapraszamy do kontaktu...