Radość – smutek (koan i introspekcja)

utworzone przez sty 21, 202081 Tajemnic, Adam Sornek, Maciej Bennewicz

– Dualizmy – westchnął mistrz Kan lu – wciąż te podwójności, pary sprzecznych lub zderzając się ze sobą pojęć. Jesteśmy, droga Ann Ann shi, jak kobieta i mężczyzna, uwikłani w odmienności naszych płci i zarazem w podobieństwa typowo ludzkie. Tacy sami a jednak diametralnie różni. Jak radość i smutek. Lecz na całe szczęście jedno staje się drugim, tak powiedziałaś niedawno.

– Owszem, nasz umysł lgnie do sprzeczności – odpowiedziała An An shi. – Smutek jest przyczyną radości ale czy istnieje radość bez smutku? Czy zawsze musimy cierpieć aby docenić wesołość, chorować by docenić zdrowie, utracić by docenić posiadanie? Jak z tego wybrnąć? Zdaje się, że to potrafisz mistrzu Kan lu? Mówią, że jesteś przebudzony. – Uśmiechnęła się szelmowsko i dodała – a przebudzony to przecież ten, który stał się jednością. Zatem ten, który wyszedł z pułapek dualizmów.

– Czyż nie postrzegamy wszystkiego w dwoistości, dychotomii, dyskrepancji, w rozróżnieniu? Czyż nie koncertujemy się na porównywaniu, różnicowaniu, dwudzielności? Nieustannie: lewe i prawe, dobre i złe, mądre i głupie, krzywda i wina, prawda i fałsz, radość i smutek. – Westchnął Kan lu. – Czasem, gdy wahadło przechyla się w jedną stronę zwykliśmy sądzić, że proces się ustabilizował, tymczasem skrajność zwiastuje tylko jedno, że proces za chwilę zmieni kierunek. Radość zamieni się w smutek, bogactwo w plajtę, spokój w rozdygotanie ale i odwrotnie, że zła passa minie, nieszczęście zmieni się w powodzenie, bieda w bogactwo. Czyż nie tak?

– Owszem, nasz umysł lgnie do sprzeczności – powtórzyła Ann Ann shi śmiejąc się na głos. – Uciekasz od pytania, które ci zadałam, droczysz się ze mną. Odpowiedz jak to jest, gdy spostrzegasz jedność?

– Spostrzegasz jedność wtedy, kiedy stajesz się jednością – odpowiedział Kan lu.

– Też mi odpowiedzieć – zaśmiała się Ann Ann Shi – zaiste godna mistrza ale zupełnie niepraktyczna.    

– Stajesz się jednością, gdy uświadamiasz sobie, że najcenniejszym czego doświadczasz jest życie, wtedy stajesz się życiem.

– I to wystarcza? – Ann Ann shi znów zachichota radośnie.

– Jedność oznacza całość. Nie sposób opowiedzieć o tym komuś, kto tego nie doświadczył – Stwierdził Kan lu. – Doświadczenie jedności jest jak nurkowanie w morzu, jak skok ze spadochronem, jak szybowanie na paralotni, jak noc w lesie, jak świt w górach, jak rejs na pełnych żaglach, jak spotkanie ukochanej osoby, jak…

– Jak narodziny dziecka, jak karmienie piersią, jak czuwanie nad snem niemowlęcia, jak radość powitania, jak czekanie na prezent imieninowy, jak świąteczne ciasto, jak malowanie mandali, jak taniec. Stajesz się tańcem – Ann Ann shi klasnęła w dłonie i obróciła się jak wirująca tancerka.

_______________

inne koany     

„81 Tajemnic”

Książka o przebudzeniu

„Przebudzenie” człowieka – jakkolwiek je rozumieć – staje się tematem powszechnego zainteresowania ludzi odczuwających niedosyt, czy pustkę. Ma to silny związek z kryzysem religii jako takiej, która poza rytuałami, nie potrafi dać człowiekowi niczego, co doprowadziłoby jego egzystencję do pełni szczęścia, akceptacji, miłości, a w konsekwencji do lekkości i nieomal pełnej zgody na wszelakie okoliczności zewnętrzne.

Książka zaprasza Cię do podróży Adama wgłab siebie. Będziesz jej świadkiem i obserwatorem, dzięki czemu możesz stworzyć własne interpretacje opowieści metaforycznych i przebudzić się na swój indywidualny sposób.

Dzięki książce możesz w końcu zrozumieć, że wszystko jest z Tobą w porządku – potrzebujesz po prostu wszelkich pytań, odpowiedzi (i rozwikłania tajemnic) poszukać w sobie, nie zaś na zewnątrz siebie. Opowieści zawarte w książce każdy może zinterpretować inaczej – nie ma tu dobrych czy złych odpowiedzi.

Najważniejsze jest jednak odkrywanie siebie – największej tajemnicy.  .

O autorach

Maciej Bennewicz

Mówi o sobie: artysta; pisarz, poeta, mentor; superwizor; założyciel Instytut Kognitywistyki; autor ponad trzydziestu książek, w tym wielu podręczników
i poradników z dziedziny psychologii
i rozwoju osobistego uznawanych za kultowe; przyjaciel zwierząt i opiekun ludzi… a czasem odwrotnie.

Posiada 20 letnie doświadczenie w branży szkoleń skierowanych do biznesu oraz 30 letnie doświadczenie w pracy z ludźmi
w różnych nurtach terapii i rozwoju osobistego.

Adam Sornek

Z zawodu jest prawnikiem – adwokatem. Praca nad „81 Tajemnic” była jedną z przyczyn dla których postanowił zrezygnować z pracy zawodowej na sali rozpraw. Przestał być człowiekiem konfliktów.
Dziś pomaga ludziom – dba o swój rozwój i rozwój innych. W pierwszym najbardziej pomaga mu sztuka (pisarstwo, muzyka),
w drugim wiedza i doświadczenie zdobyte w Instytucie Kognitywistyki Macieja Bennewicza.
Czynnie pracuje jako coach i mentor.

Radość – smutek – INTROSPEKCJA 

Adam Sornek • 81 Tajemnic, Interpretacja, Introspekcja

1. Emocje, stany psychofizyczne, nastroje są zmienne. Świat jest w nieustającym procesie przemiany: susza – deszcz, lato – zima, wojna – pokój itd. Wszystkie te przeciwności są naturą naszej egzystencji. Tak też jest z radością i smutkiem, które wzajemnie się przenikają i nie mogą bez siebie istnieć. 

2. Problem nie tkwi w tym, że odczuwamy smutek, a w tym, że z jakiegoś powodu sądzimy, że smutnym być nie wypada, że smutek to nieodpowiednie samopoczucie. Że gdy człowiek jest smutny to pewnikiem nie jest szczęśliwy. Smutek jest ważną informacją, jednak jest tylko czymś co odczuwamy na zewnętrznych krańcach naszego jestestwa. Nie jesteśmy swoim smutkiem, a wyłącznie go doświadczamy. Odczuwanie go nie oznacza, że stajemy się nieszczęśliwi, czy stajemy się smutkiem.

3. Radość odczuwać może tylko ten, kto zaznał smutku. Smutek odczuwać może tylko ten, kto zaznał radości. Ten kto chce się pozbyć jednego z tych uczuć, w gruncie rzeczy chce zrezygnować z obu. Być może jest droga do osiągnięcia stanu obojętności, w której smutku i radości już nie ma, a jest tylko obecność i spokój ducha. Być może z tego powodu Jezus mawiał „jam jest”.

4. Jedność, przebudzenie, to zgoda na oba stany. I nie lgnięcie do żadnego z nich. Nie przywiązywanie się ani do smutku, ani do radości. Świadomość, że nie jest się ani radością, ani smutkiem. W gruncie rzeczy – jak się zdaje –  musi to prowadzić do wyjścia poza te stany. 

5. Wyjście z dualizmu nie oznacza, że dualizmy przestaną istnieć. Przebudzony dualizmom nie nadaje już żadnego znaczenia. Są poza jego światem. Ma zgodę (a właściwie zrozumienie) zarówno radości, jak i smutku. Wie, że nie jest żadnym z tych stanów i gdzieś bardzo głęboko – nawet w czasie życiowych zawirowań – odczuwa wewnętrzny spokój. I…

6. I żyje. Rozsmakowuje się, doświadcza, odczuwa, docenia, dba, kocha, współczuje, daje czułość i zrozumienie, patrzy i widzi, słucha i słyszy, dotyka i czuje. A nade wszystko…

7. JEST TU I TERAZ.

8.1. Doskonale wie, jak jednym sprawnym ruchem zamknąć wrota do przeszłości i przyszłości, by nie zaprzątała uwagi. W tu i teraz jest po prostu obecność. 

 _______________

inne teksty Adama  

 

81 – introspekcje

Czym są introspekcje?

Introspekcje są niejako wstępem i konspektem do mojej własnej interpretacji koanu. To po prostu draft, szkic, mapa myśli, pierwsze skojarzenia, które dotyczą przeczytanego koanu.

 

W zasadzie tak powstawało „81 Tajemnic”. Analizowałem post Macieja na blogu bennewicz.pl, a następnie w punktach wypisywałem te spostrzeżenia na temat rzeczywistości, które w moim odczuciu koan poruszał, które chciałem opisać w interpretacji. Dzięki temu zmieniało się wszystko – ja, moje otoczenie, postrzeganie rzeczywistości, a potem decyzje i całe życie… 

 

Introspekcje na 81tajemnic.pl mają odrobinę inny cel i charakter. Są one zaproszeniem do pracy własnej Czytelnika – Twojej własnej pracy 🙂 

 

Możesz przeczytać koan, później introspekcję i podjąć decyzję, czy chcesz dokonać samodzielnej interpretacji. 

Introspekcja to moja wstępna, szkicowa interpretacja, niejako zapowiedź i „kuchnia” tego, jak budowałem interpretacje w „81 Tajemnic”. 

 

Oczywiście interpretacje w 81 Tajemnic są dużo obszerniejsze niż skrótowa introspekcja … 

 

Zobacz przykładowy rozdział – koan i interpretacja aby rozpocząć własną pracę z tekstem: 

Zapraszamy do kontaktu...